Jedna z najbardziej ekstremalnych imprez w naszym kraju – HARPAGAN 2012′ odbędzie się po raz kolejny w ten weekend – 20-22 kwietnia w Czarnej Wodzie.

HARPAGAN jest rajdem na orientację. Oznacza to, że każdy startujący dostaje do ręki mapę z zaznaczonymi na niej punktami kontrolnymi. HARPAGAN nie jest imprezą wyłącznie wytrzymałościową przebiegającą po trasie wyznaczonej tasiemkami, tu drogę pomiędzy poszczególnymi punktami kontrolnymi każdy ustala sobie sam. Biegnie ona pięknymi, dzikimi zakątkami, z dala od ruchliwych szos czy zatłoczonych miast. Trasa najkrótsza jest prawie zawsze najtrudniejsza. Zadaniem uczestnika jest odnaleźć w regulaminowym czasie punkty kontrolne zlokalizowane w terenie na których znajduje się obsługa rajdu. Z trasy można zejść praktycznie w dowolnym momencie i miejscu oddając kartę startową sędziemu lub innemu uczestnikowi, który dostarczy ją do bazy. Jest to jednak równoznaczne z wycofaniem się z Rajdu. Jak zatem widać chęć uczestnictwa w HARPAGANIE nie oznacza konieczności przebycia całej trasy.

Generalnym celem Rajdu jest pokonanie przez uczestnika jednej z 5-ciu tras:

  • 100 km pieszo w czasie nie dłuższym niż 24 godziny na trasie TP100,
  • 50 km pieszo w czasie nie dłuższym niż 12 godziny na trasie TP50,
  • 100 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 8 godzin na trasie TR100,
  • 200 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 12 godzin na trasie TR200,
  • 50 km pieszo i 100 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 18 godzin na trasie mieszanej (TM).

Uczestnicy, którzy ukończą jedną z tras TP100, TR200 lub TM zdobywając wszystkie punkty w regulaminowym czasie otrzymują Certyfikat HARPAGANA.

Najważniejsza jest jednak chęć pokonania własnych słabości i sprawdzenie granicy swojej wytrzymałości. Na HARPAGANIE nie ma przegranych. Liczy się satysfakcja z pokonanego odcinka i zapał do poprawienia swojego wyniku w kolejnej edycji. Zwycięzcami imprezy są wszyscy, którzy odważyli się wystartować i nie jest istotne jaki dystans pokonali.

HARPAGAN to impreza z niemal 20 letnią tradycją! Po raz pierwszy zorganizowany został w 1989 roku na trasie z Gdańska do Kościerzyny i wzięło w nim udział 5 osób, a wpisowe wynosiło symboliczną złotówkę. Pierwsze edycje HARPAGANA organizowane były dla własnej przyjemności i skupiały zaledwie kilka, kilkanaście osób, pasjonatów wędrówek po Kaszubach, które spotykały się gdzieś na jakiejś stacji kolejowej i razem z organizatorami szły na trasę do innej miejscowości.

 

więcej informacji o tegorocznym HARPAGANIE

Dodaj komentarz