Mistrzostwa Europy ESDRA w psich zaprzęgach

W piątek 17 lutego rozpoczynają się w resorcie narciarskim Les Fourgs we Francji Mistrzostwa Europy federacji ESDRA w psich zaprzęgach. Polskę na średnim dystansie będzie reprezentował Grzegorz Burzyński, który wystartuje w klasie limitowanej 6 psów.

Burzyński wywalczył tytuł Mistrza Europy w 2010r. w trakcie mistrzostw rozgrywanych w Wiśle – Kubalonce. Katowiczanin został wtedy okrzyknięty „czarnym koniem sportu psich zaprzęgów”. To był jeden z pierwszych startów jego dwuletnich wtedy alaskan-husky. Dzisiaj jego kennel liczy 14 psów.

Mistrzostwa potrwają 3 dni. Maszerzy startujący na średnim dystansie będą mieli w Les Fourgs do przejechania najwięcej, bo łącznie aż 121,8 km (3 x po 40,6km).

Mokry śnieg, który jest wynikiem aktualnego ocieplenia, na pewno nie ułatwi im zadania.

Grzegorz Burzyński jest czołowym polskim reprezentantem sportu psich zaprzęgów. Jako jedyny Polak startował na przełomie stycznia i lutego w ekstremalnym wyścigu przez Pireneje – Pirena Advance, który zakończył z 10 lokatą oraz dwiema nagrodami specjalnymi – Fair Play oraz Respecte a la Natura.

Tydzień temu stal się sławny po tym, jak uratował życie hiszpańskiemu maszerwi, który uległ wypadkowi w trakcie treningu we Francji.

ESDRA to federacja organizacji narodowych (w Polsce jest to Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów), dopuszczająca do udziału w sporcie wszystkie psy, bez względu na rasę czy posiadany rodowód. O dopuszczeniu psa do udziału w zawodach decydują wyłącznie jego warunki fizyczne, zdrowie i odpowiednia kondycja.

Strona ME: www.esdra.net

Zdjęcie: Grzegorz Burzyński – ME Wisła Kubalonka.

Dodaj komentarz