Kto nie może się doczekać Kolosów, koniecznie powinien niedzielę 11 grudnia spędzić w Krakowie. W Centrum Dydaktyki AGH odbędą się 5. Krakowskie Spotkania Podróżników. Wydarzenie, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie oficjalnym prologiem największej podróżniczej imprezy w Polsce. Wśród gości m.in. Aleksander Doba – dopiero co wrócił z wyprawy, w trakcie której jako pierwszy Polak i jeden z nielicznych ludzi w ogóle przepłynął kajakiem Atlantyk – oraz Piotr Kuryło, ultramaratończyk, który w sierpniu zakończył swój bieg dookoła świata.

Dobrze znana z Kolosów atmosfera, prezentacje ambitnych i oryginalnych wypraw eksploracyjnych, premiery, pokazy zarejestrowane w Gdyni w jakości HD oraz bardzo różnorodny program (kajaki, eksploracja dalekiej Północy, rowery oraz działalność wysokogórska) – tak w skrócie przedstawia się plan 5. KSP. Prelekcje w mogącej pomieścić ponad pięćset osób sali przy ul Reymonta 7 rozpoczną się w niedzielę o jedenastej przed południem i potrwają do późnego wieczora. Imprezę poprowadzi żywa legenda polskiego himalaizmu, Leszek Cichy, pierwszy zimowy zdobywca Mount Everestu, i nie będzie to jedyny górski akcent krakowskiej imprezy.

O swojej nowej drodze na północny wierzchołek Piku Mińsk w Kirgizji opowie na żywo Michał Król, zaś najlepsze, osiemdziesiąte, lata polskiego himalaizmu będzie można powspominać podczas projekcji najnowszego, długo oczekiwanego w środowisku filmu Jerzego Porębskiego o wszystko mówiącym tytule „Kukuczka”.

Oprócz wspomnianych wcześniej Doby i Kuryły, gościem imprezy będzie też Arek Ziemba, regularnie podróżujący po Madagaskarze, a prezentację poświęconą największym sukcesom krakowskiego Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej Bystrze (zdobycie kanionu Colki i spłynięcie Amazonki od źródeł do ujścia) przedstawi Tomasz Jakubiec.

Pokazy zaproszonych gości oraz filmy (oprócz „Kukuczki” także „Tryptyk islandzki” – o pasjonującej wyprawie, której celem był trawers wyspy) to jednak nie wszystkie atrakcje krakowskiego prologu Kolosów 2011. W trakcie imprezy wyemitowane zostaną również dwie prelekcje zarejestrowane w marcu 2011 roku podczas Kolosów w Gdyni – w jakości HD i z oryginalnym komentarzem ich autorów. Obie znakomite: za swoją wyprawę na Półwysep Jamalski Magda Skopek otrzymała Kolosa 2010 w kategorii „Podróże”, a publiczność nagrodziła ją za najlepszą prezentację, Piotra Pustelnika natomiast, laureata Super Kolosa 2010 i zdobywcę Korony Himalajów, specjalnie reklamować nie trzeba.

PROGRAM

11.00-13.50 Blok niebiletowany, wstęp wolny

11.00 Tryptyk islandzki (film 30’)

reż. Grzegorz Gontarz

11.40 Toroła Jamał, czyli o koczowaniu w tundrze *

Magdalena Skopek (Mjagnie Akatteto)

12.20 Wielkie jubileusze Bystrza

Tomasz Jakubiec

13.00 Pustelnik w Koronie Himalajów *

Piotr Pustelnik

14.00-14.30 Przerwa

14.30-19.20 Blok biletowany. Jednorazowy bilet wstęp do obiektu, na cały blok lub tylko na jeden pokaz, dostępny na miejscu – 10 zł

 

14.30 „Kukuczka” (film 45’)

reż. Jerzy Porębski

15.20 Bieg Dla Pokoju – 20 tys. km na własnych nogach

Piotr Kuryło

16.20 Czerwona wyspa

Arek Ziemba

17.20 Kajakiem przez Atlantyk

Aleksander Doba

18.30 Cztery pory roku na Mińsku

Michał Król

19.20 Niespodzianka

 

* Pozycje z gwiazdką to pokazy zarejestrowane cyfrowo w jakości HD, podczas 13 Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni.

Źródło: KOLOSY.PL

Dodaj komentarz